Zavolejte nám (+420) 608 200 336Jak správně čistit listy pokojových rostlin

Jak správně čistit listy pokojových rostlin

Jak správně čistit listy pokojových rostlin

 

V zimním období trpí rostliny nedostatkem světla a vrstva prachu na listech tuto situaci ještě zhoršuje. Vhodné a šetrné odstranění prachu umožní rostlinám lépe dýchat a přijímat světelné paprsky. A v neposlední řadě budou květiny mnohem lépe vypadat.

 

Sprcha nebo hadřík

 

Pokud to velikost rostliny dovolí, nejlepší a nejjednodušší způsob je vlažná, mírná sprcha. Je dobré při sprchování zakrýt zeminu igelitem, zabráníte tak přemokření a odplavení. Další možností je otírání listů vlhkým hadříkem. Při této činnosti je třeba dávat pozor, aby se nepoškodily mladé listy. U rostlin umístěných v kuchyni je problém s usazenou mastnotou z vaření, na ni můžete použít mýdlovou vodu.

Takové celkové čištění je přece jen časově náročnější a pravidelné rosení (1x měsíčně) pomocí rozstřikovače může usazování prachu zmírnit. Při čištění je také ideální doba pro odstranění všech uschlých listů a stonků, včetně těch spadlých v květináči. Jsou totiž ideálním prostředím pro růst plísní.

Vlhké čištění je ale naprosto nevhodné u rostlin s chlupatými listy (např. africké fialky), proto z nich prach odstraňujte pouze suchým štětcem.

 

Lesk na listy

 

Po vlhkém očištění je možné použít speciální lesk ve spreji na pokojové rostliny, který aplikujte vždy pouze na vrchní část listů. Sprej stříkejte ze vzdálenosti asi 20 cm v přiměřeném množství. Ošetření sprejem se doporučuje jednou za 3 měsíce. Pro zvýšení lesku je také možné přetřít listy hadříkem namočeným v pivu.