Zavolejte nám (+420) 608 200 336JAK VYBRAT SPRÁVNÝ KVĚTINÁČ

JAK VYBRAT SPRÁVNÝ KVĚTINÁČ

Dobře zvolený květináč má nejen okrasnou funkci, ale musí také umožňovat rostlině správný růst. Dnes existuje nespočet materiálů, tvarů a barev a v tomto článku najdete několik základních rad, jak se řídit při výběru květináčů pro vaše rostliny.

 

Funkce

Můžeme volit mezi třemi typy nádob. Květináč s miskou, kde hlavní dekorační funkci plní samotný květináč. Ten má na dně drenážní otvor pro odtok přebytečné vody a pro její zachycení je určena právě miska. Dalším typem je menší plastový květináč s obalem, kde hlavní dekorací je právě obal, který zároveň zachytává přebytečnou vodu. Třetí možností je samozavlažovací květináč. Má vyjímatelnou vložku, ve které je zasazena rostlina a vnější část slouží jako zásobárna vody, jejíž hladinu kontrolujeme pomocí měrky.

 

Velikost

Šířka i výška by měla odpovídat velikosti rostliny. Pokud si nejste jistí, vždy vyberte květináč raději o trochu větší, aby měla rostlina prostor pro růst. Při přesazování vybíráme květináč asi o pětinu větší, než je původní. 

Květináč či truhlík umístěný na parapet nebo polici samozřejmě musí mít odpovídající rozměry.

Pokud vybíráte rostliny a květináče pro menší místnost, je lepší mít jen pár rostlin ve vzhledově podobných květináčích. Spousta malých květináčků pokoj ještě víc zaplní a zmenší.

 

Materiál a barva

Největší výběr všech tvarů a barev nabízejí plastové květináče. Keramické nádoby jsou spíš tradiční, nevýhodou je, že se snadno rozbijí, jsou těžší, ale zase lépe odvádí vlhkost a brání přemokření rostliny. Pokud hledáte něco netradičního, nabízí se i květináče splétané z mořské trávy, pozinkované nebo sklolaminátové.

Barvu květináče můžete ladit s listy nebo květy rostliny, nebo se řiďte barvou interiéru. Pokud si nejste jisti jakou barvu zvolit, osvědčená je bílá. Ta se hodí ke každé rostlině, i do každého interiéru. Současným trendem jsou určitě jednobarevné a jednoduché květináče.

 

Venkovní vs. interiérový

Květináče pro venkovní použití musí být samozřejmě odolnější proti přemokření, mrazu a musí být dostatečně stabilní. Měly by být také odolné vůči UV záření. Existuje mnoho variant truhlíků na zábradlí, parapety i na okapy. Ale také závěsné venkovní květináče a dokonce i osvětlené květináče.

 

Možností, jak umístit rostlinu je mnoho a pokud hledáte něco netradičního, můžete si pořídit třeba květinový obraz nebo rostlinu visící v prostoru.