Zavolejte nám (+420) 608 200 336JAK ZAČÍT PĚSTOVAT ROSTLINY V INTERIÉRU – NÁVOD PRO ZAČÁTEČNÍKY

JAK ZAČÍT PĚSTOVAT ROSTLINY V INTERIÉRU – NÁVOD PRO ZAČÁTEČNÍKY

Pokojové rostliny dokáží zkrášlit každý interiér a pokud s jejich pěstováním nemáte zkušenosti, vybírejte nejprve nenáročné a odolné druhy. Pro všechny rostliny je nejdůležitější denní světlo a zálivka. Některé druhy mají opravdu nízké nároky. Stačí dodržet pár jednoduchých zásad a s jejich pěstěním bude mít úspěch i ten největší začátečník. Co se týká zálivky, nejhorší pro rostliny je přemokření, proto přiměřené zalití 1x týdně těmto rostlinám stačí. Přímé slunce je nebezpečné a pokud máte okno, kam slunce přes den svítí, umístěte květiny raději na skříňku nebo poličku poblíž okna než na okenní parapet.

Velký vliv na celkový dojem z rostliny má výběr květináče. Tvar a velikost by měly odpovídat rostlině a zároveň by bylo vhodné, aby ladil s interiérem. Proto jednobarevný květináč s jednoduchým tvarem určitě nic nezkazí. Podrobněji se výběru květináčů budeme věnovat v příštím článku.

 

Tipy na nenáročné pokojové rostliny:

Potos (Epipremnum pinnatum) je popínavá rostlina se žlutě skvrnitými listy, může dorůst až několik metrů délky. Může se použít i do závěsného květináče. Snadno ji můžete množit řízkováním.

 

Lopatkovec (Spathiphyllum) je rostlina, která při dostatečném denním osvětlení může téměř celý rok kvést bílými květy. Je trochu náchylnější na vysychání, ale zálivka 1x týdně jí stačí.

 

Břečťan (Hedera helix) je opět popínavá a velmi nenáročná rostlina. Má raději stinné a chladnější místo, velmi rychle dorůstá. Může se pnout po konstrukcích a tím se tvaruje do zajímavých tvarů.

 

Zelenec (Chlorophytum comosum) je také naprosto nenáročná rostlina s dlouhými úzkými listy. Opět se hodí do závěsných květináčů. Vytváří výběžky, na kterých dorůstají nové rostlinky, a tak se dá jednoduše množit. Dokonce má schopnost odstraňovat škodlivé látky ze vzduchu.

 

Tlustice (Crassula ovata) je zástupce sukulentů, což znamená, že vydrží i delší období bez vody (zálivka stačí cca 1x měsíčně). Má masité oválné listy, které jsou pro ni zásobárnou vody. V létě ji můžete umístit také na balkon nebo zahradu. 

 

Dracéna (Dracaena marginata) je velmi oblíbená a nenáročná pokojovka. Existuje řada variant, které se liší zbarvením listů a tvarem rostliny, ale typické jsou dlouhé lístky na užším kmínku. Ideální je pro ni umístění v polostínu.