Zavolejte nám (+420) 608 200 336KRMÍTKA PRO PTÁKY

KRMÍTKA PRO PTÁKY

V zimním období je dobré myslet na přezimující druhy ptáků, protože zejména během mrazů a větší sněhové pokrývky je pro ně obtížné sehnat potravu. Umístěním krmítka na zahradu či za okno jim přečkání zimy ulehčíte a zároveň se sami potěšíte jejich návštěvou. Krmítko lze zakoupit hotové nebo jej můžete vyrobit sami. Nejlepší volbou je klasická dřevěná budka, ale můžete použít i květináč, šišku obalenou ve směsi tuku a semen nebo kokosový ořech. Krmítko by mělo být dostatečně velké, aby se v něm mohly krmit i větší druhy ptáků. Nejdůležitější součástí krmítka je dostatečně velká stříška, aby krmivo bylo chráněno před sněhem a deštěm. Podrobnějšímu návodu na výrobu krmítka se budeme věnovat v některém z dalších článků našeho blogu.

 

Kam s ním?

Umístění krmítka by mělo být především bezpečné pro ptáky. Největší riziko představují kočky, proto je nejvhodnější krmítko zavěsit nebo umístit na nožku alespoň 1,5 m nad zem. Ideálně by mělo být snadno přístupné pro ptáky ze všech stran (ne moc blízko stromů a keřů). Místo pro krmítko by mělo být dostatečně klidné, aby se tam ptáci nebáli létat. Pokud umístíte krmítko na zahrádku, dejte pozor na to, že si ptáci zvyknou sem létat a mohou pak mimo zimní období ohrozit vaši úrodu. 

 

Čím ptáky krmit?

Vhodná jsou různá semena (slunečnice, proso, mák, lněné semínko, řepka), drcená jádra ořechů, ovesné vločky, strouhané tvrdé pečivo, ale i kousky masa, lůj, strouhaná mrkev nebo tvaroh. V žádném případě do krmítka nedávejte zkažené jídlo nebo zbytky z kuchyně. Nejčastěji se na krmítku objeví různé druhy sýkorek, které mají rády hlavně olejnatá semena nebo tukové směsi. Dále můžeme pozorovat brhlíky, šoupálky, pěnkavy, zvonky, strnady, dlasky, vrabce a kosy, kteří zobou hlavně semena a obiloviny. Z větších ptáků se může objevit strakapoud nebo sojka. Na ořechy a suché plody můžete nalákat i veverky.

Komentáře

CAPTCHA