Zavolejte nám (+420) 608 200 336PÉČE O POKOJOVÉ ROSTLINY V ZIMĚ

PÉČE O POKOJOVÉ ROSTLINY V ZIMĚ

Krátké zimní dny s nízkou intenzitou denního světla a přetopené místnosti představují velkou zátěž pro rostliny v interiéru. Zima je pro ně obdobím vegetačního klidu, a proto by se neměly provádět žádné zbytečné zásahy, jako je stříhání, hnojení a přesazování. Co můžete udělat pro to, aby Vaše pokojové květiny zimu bez problému přečkaly?

Světlo
Nedostatek světla se projeví na rostlinách tím, že listy zesvětlají a více opadávají, také mohou vytvářet dlouhé slabé výhonky. Snažíme se je proto umístit blízko oken a pokud možno přes den nezatahujeme záclony či závěsy, které výrazně snižují přísun světla. Pokud nemáme žádnou možnost, jak nedostatku světla zamezit, můžeme využít umělého osvětlení. V současné době jsou k dostání speciální zářivky pro rostliny, které dokáží plně nahradit denní světlo.

Pozor na zálivku
V zimním období je růst rostlin velmi omezený, z tohoto důvodu je zaléváme jen proto, aby neuschly. Přelití substrátu může zavinit uhnití kořenů, které vede k hnědnutí a opadání listů. Někdy i jedno přelití může vaši oblíbenou rostlinu zahubit. Sukulenty a kaktusy se přes zimu vůbec nezalévají.

Ve vytopeném bytě je také problém s nízkou vlhkostí vzduchu. Tomu můžeme předejít zvlhčováním vzduchu a obzvlášť náchylné rostliny rosíme. Teplé suché klima má také vliv na množení škůdců, hlavně svilušek a třásněnek. Proto nesmíme zapomenout rostliny pravidelně kontrolovat a včas se škůdců zbavit.

Chladnomilné druhy rostlin
Některé pokojové rostliny pocházejí ze subtropů (např. fuchsie, oleandr, citrusy), a proto v zimním období vyžadují snížení teploty na 4 až 12 °C. Pokud by tyto rostliny zůstaly v teple, nepřirozeně by pokračoval jejich růst, tvořily by se slabé světle zelené výhonky a rostlina by se vyčerpávala.