Zavolejte nám (+420) 608 200 336Škůdci a pokojové rostliny

Škůdci a pokojové rostliny

Stejně tak jako lidé jsou čas od času nemocní, pokojové rostliny na tom mohou být podobně. V tomto případě se pak nezbývá než ptát – co s takovými pacienty dělat a jak se vyvarovat tomu, aby byly moje květiny nemocné?

 

Začneme u druhé otázky. Vždy je totiž nejlepší začít u prevence. Je tomu tak i s námi. Pokud jsme v dobré kondici a náš organismus má dobrou imunitu, nemoci se nám vyhýbají. Dopřejme proto rostlinám to stejné. Už v okamžiku, kdy si kytičku domů pořizujeme, musíme znát její nároky – zejména na světlo, zálivku, teplotu. Jestliže jí dáme vše, co je pro ni optimální, měli bychom mít kvalitní a prosperující rostlinu. V případě, že nebude mít dostatek světla, nebo jí budeme zbytečně přelévat, je rostlina náchylnější k tomu stát se hostitelem nějaké choroby či škůdce.

 

Ze škůdců a chorob se na pokojových rostlinách nejčastěji setkáváme se mšicí, puklicí, sviluškou, vlnatkou, padlím či plísní. Že jsou rostliny napadené, můžeme samozřejmě poznat na první pohled. Pohybují se na nich samotní dospělci škůdců, listy mohou být skvrnité, vyskytují se vatovité chomáčky či povlaky nebo lepkavé tekutiny a ve výsledku samotná rostlina rychle chřadne.

 

V dnešní době máme na všechny tyto jmenované škůdce speciální přípravky. Většinou se jedná o postřiky - takzvané insekticidy. Doplňkovým pomocníkem jsou i všem známé žluté lepové desky, které zabrání šíření škůdce. Zapomínat nesmíme ani na mechanické čištění. Měli bychom tedy v součinnosti s postřikem rostlinu vždy otřít hadříkem a viditelné příznaky takto odstranit. S konkrétním typem postřiku a způsobem jeho aplikace by měl poradit odborník, proto máte-li dotaz, neváhejte se obrátit na odborníky - třeba právě na ty naše.