Zavolejte nám (+420) 608 200 336Výběr rostlin na terasu

Výběr rostlin na terasu

Máte terasu a řešíte, jaké rostliny zde můžete pěstovat? Při výběru musíte vzít v úvahu, na jakou světovou stranu je terasa orientovaná a také si rozmyslete, zda ji chcete mít osázenou po celý rok nebo jen v jarní a letní sezóně. Další kritérium pro výběr rostlin je náročnost na pěstování.
 
Sezónní či trvalé osázení
Pokud chcete mít zajímavou terasu po celý rok, kombinujte v nádobách trvalé stálezelené dřeviny se sezónními rostlinami. Osázejte květináče či truhlíky zakrslými dřevinami či jehličnany a zbývající prostor od jara do zimy doplníte barevnými sezónními květinami. Jako základ jsou vhodné kosodřeviny, cypřišky, zimostráz, skalník nebo traviny. Na podzim do květináčů zasaďte cibuloviny (např. modřence, tulipány, narcisy), které na jaře krásně rozkvetou. V létě můžete dřeviny doplnit letničkami a v podzimním období se hodí vřesy, rozchodníky nebo astry, které vydrží až do mrazů.
Jednodušší variantou je osázení terasy pouze na letní sezónu. Vsaďte na typické balkonové rostliny. Pro každou terasu se také určitě hodí truhlík či květináč osázený různými druhy bylinek, které využijete i při grilování.
 
Důležitá je orientace terasy
Jižní strana: Přes léto bude na takové terase opravdu teplo, proto vybírejte rostliny, které mají rády slunce. Také myslete na nutnost závlahy pravidelně nejlépe brzy ráno a večer nebo můžete investovat do závlahového systému. Klasikou na balkonech a terasách jsou nenáročné a cenově dostupné petúnie, surfinie nebo pelargonie. Jih je ideální pro pěstování skalniček, netřesků a rozchodníku. Skvělou volbou pro méně zkušené pěstitele je nenáročná levandule, která kvete celé léto. Další vhodnou kvetoucí rostlinou je oleandr nebo pro zkušenější pěstitele citrusovníky. Tyto rostliny je zapotřebí na zimu umístit do chladnějšího interiéru. Zasaďte si také bylinky, které mají rády slunce (tymián, šalvěj, bazalka, oregano). Ideální místo pro pěstování zeleniny (keříková rajčata, fazole) nebo jahod, zde je ale nutné počítat s častou zálivkou.
Severní strana: V tomto případě volte rostliny, kterým nevadí stín. Z kvetoucích rostlin jsou vhodné begónie, fuchsie nebo barvínek, dobře se tu bude dařit kapradinám nebo využijte nenáročný popínavý břečťan. Z bylinek můžete pěstovat pažitku, petrželku nebo kerblík, ostatní teplomilné bylinky budou živořit. Na terase se severní orientací se nebude moc dařit zelenině.
Východní strana: Mírnější slunce ráno a odpolední stín je vhodný pro většinu rostlin, pouze teplomilné rostliny mohou méně kvést. Dobře tu porostou všechny bylinky, jak teplomilné, tak i ty, co se na jižní stranu nehodí. 
Západní strana: Vzhledem k ostřejšímu odpolednímu slunci zde zvolte podobné rostliny jako na jižní stranu. Z kvetoucích rostlin se na západ hodí pelargonie, lobelka, verbena nebo gazánie. 
 
Další možnosti
Pokud jste majiteli větší terasy a prostor to dovolí, můžete si pořídit i vzrostlejší strom v květináči. Je třeba myslet na vhodné ukotvení květináče kvůli větru. Dále je třeba počítat s nosností terasy – strom, květináč a substrát společně se zálivkou tvoří vysokou zátěž. Vhodný druh stromů na terasu může být nižší okrasná třešeň, jabloň, bříza nebo borovička a smrk. Tyto druhy stromů je možné ponechat na terase i přes zimu. Současným trendem je exotický bambus, který je na přezimování choulostivý na přezimování.

Komentáře

CAPTCHA