Zavolejte nám (+420) 608 200 336Výběr vánočního stromku

Výběr vánočního stromku

Protože se kvapem blíží Vánoce, je nejvyšší čas přemýšlet nad výběrem vhodného vánočního stromku. Patříte i vy mezi příznivce živých vánočních stromků, kterých se u nás ročně prodá okolo 1 milionu? Potom by vám mohlo přijít vhod pár rad, které výběr usnadní.

 

Jaký vybrat druh stromku?

Nejprodávanější je jedle, která mívá pravidelný tvar, je hustě obrostlá, trvanlivá, a i přes nejvyšší cenu je díky těmto vlastnostem nejoblíbenější. Z ostatních druhů nejdříve opadá smrk, který ale patří mezi nejlevnější možnosti. Další variantou je borovice, která málo opadává, ale kvůli řidším větvím s dlouhými jehlicemi je náročnější na ozdobení.

 

Kde a jak vybrat stromek?

Svůj vánoční stromek si můžete vybrat na vánočních trzích, v zahradnictvích, u nákupních center nebo hobbymarketů. Pokud chcete koupit kvalitní a čerstvý stromek, který doma dlouho vydrží, hledejte prodejce s označením Sdružení pěstitelů vánočních stromků. Takové stromky byly vypěstovány na speciálních plantážích v ČR. Velké množství stromů je k nám však dováženo z Dánska či Polska a po dlouhé cestě mohou být poškozené, což má vliv na jejich trvanlivost. Nižší cena takových stromků je tedy ovlivněna nižší kvalitou.

 

Jak se stromkem zacházet?

Po zakoupení stromek umístěte do chladu (zahrada, balkon, garáž) a seřízněte asi 2 cm kmínku, poté jej dejte do vody. Při teplotách okolo 0 °C voda není potřeba. Je lepší strom vybalit z ochranné sítě, aby se nepoškodily větve. Dnes Vám prodejci nabízí úpravu kmínku, aby lépe držel ve stojánku, to má však velký vliv na usychání. Aby strom doma déle vydržel, měla by být do vody ponořená část kmene i s kůrou, protože pletiva vstřebávající vodu jsou právě pod kůrou. Zalévejte ho denně, spotřebuje až půl litru vody.

 

Vánoční stromek v květináči

Tato varianta je rozhodně pohodlnější, než každý rok kupovat nový stromek a po Vánocích jej opět vyhazovat. Je ovšem potřeba počítat s tím, že v teplém bytě vydrží maximálně 3 dny. Pokud chcete mít vánoční stromek v květináči, musíte dodržet poměrně náročný postup, aby přežil teplotní změny. Nejprve ho přeneste z venku do teplejšího prostředí (sklep, garáž), kde je 5 až 10 °C. Po několika dnech ho přesuňte na chodbu nebo do nevytápěné místnosti s teplotou 15 až 18 °C. Ve vytápěném interiéru stromek nechte opravdu co nejkratší dobu (2 – 3 dny) a samozřejmě se musí přiměřeně zalévat. Po Vánocích se stromek opět postupně přemísťuje zpět do nižších teplot a ven ho vraťte až v období, kdy nehrozí mrazíky.

Ať už si vyberete řezaný stromek nebo ten v květináči, rozhodně uděláte lépe, než pokud si pořídíte stromek umělý. Ten nejen že vám doma nezavoní, ale ani nebudete šetřit přírodu, jak se mnozí domnívají – vánoční stromečky jsou pěstovány na speciálních plantážích, určených pouze pro tuto příležitost, ke kácení lesů tedy v žádném případě nedochází. Naopak při výrobě umělých stromků dochází ke vzniku škodlivých látek a při likvidaci nejsou recyklovatelné a biologicky rozložitelné.