Zavolejte nám (+420) 608 200 336Zálivka pokojových rostlin

Zálivka pokojových rostlin

Zdraví vašich rostlin je tím hlavním pro co nejtrvalejší krásu, ať už jsme majiteli velké zahrady, terasy naplněné truhlíky, nebo jen jedné kytičky na vašem pracovním stole. Ideální stav rostlin závisí na několika různých faktorech, ale dnes se zaměříme na zalévání a jak zeleň nedohnat špatnými zvyky k uvadnutí. Potřeba zálivky se u každé rostliny liší v závislosti na druhu, ročním období a jejím umístění a neexistuje tedy univerzální recept. Pokud se ale budete držet několika jednoduchých pravidel, nemusíte mít strach pečovat o cokoliv.

 

Pokud u vaší pokojové rostliny pozorujete žloutnutí listů, pak jí buď dáváte zálivky příliš, nedostává napít pravidelně a nebo příliš málo. Jednoduchým testem zjistíte, jak jste na tom – zapíchněte do zeminy prst a orientujte se podle vlhkosti. Následně dle potřeby zalijte, při přelití bude však nutné rostlinu přesadit a z důvodu uhnívání kořenů je ostříhat. Rostlinám i kromě klasické zálivky do zeminy vyhovuje rosení listů, díky čemuž mají možnost vstřebat vodu bez možného topení kořenů.

 

Voda, kterou zalíváte, by měla mít i optimální teplotu. Ačkoliv byste mohli nabýt dojmu, že čerstvá ledová voda je tím nejlepším, co můžete rostlinám poskytnout, opak je pravdou. Ideální zálivka má pokojovou teplotu a je řádně odstátá, protože klasická kohoutková voda obsahuje pro rostliny nevhodný chlor a ten potřebuje čas z vody uniknout. Pokojová teplota zálivky je důležitá, protože nízká teplota vody může zapříčinit již zmíněné uhnívání kořenů.

 

Zlaté pravidlo, které platí při péči o téměř všechny rostliny, je zalévat v menším množství, v kratších intervalech. Pro bližší znalost potřeb vaší rostliny se vždy řiďte jejím druhem, ale pokud si zrovna nebudete jistí, může vám pomoci její vzhled. Rostliny s velkým počtem listů vyžadují zálivky více, a naopak rostliny, které mají listů málo, případně nemají žádné, se bez zálivky obejdou po delší dobu. Existuje i mnoho dalších indicií, podle nichž byste se měli řídit, proto je nelépe se pro další podrobné informace obrátit na zkušeného zahradníka.