Zavolejte nám (+420) 608 200 336Zelené stěny

Zelené stěny

Zelené stěny též můžeme nazývat vertikálními zahradami, zelenými zdmi, zelenými fasádami, živými stěnami atp.

 

S myšlenkou vertikální zahrady se setkáváme již ve starověku. Nejvýznamnějším dílem, kdy se rostliny použily v nepřirozeném prostředí, byly Visuté zahrady Babylónské (Semiramidiny). Byla to dokonale promyšlená terasovitá stavba s důmyslným zavlažovacím systémem, ze které se v pozdějších letech stále čerpala inspirace pro rozvoj takto atypických děl.

 

Současná doba přinesla rozvoj přibližně ve 30. letech minulého století, kdy byla založena první vertikální zahrada. Ovšem největším průkopníkem v tomto oboru a používání rostlin je Francouz Patric Blanc. Svou první vertikální stěnu v exteriéru vytvořil již v roce 1988. Specializoval se na tropické a subtropické rostliny a ze svých výzkumů zjistil, že spousty rostlin dokáží růst v takto extrémních polohách a prakticky bez substrátu. A na základě toho poté testoval jednotlivé druhy rostlin a jejich kombinace do zelených stěn. Ty jsou dodnes doslova uměleckými počiny, které dokonale dotváří exteriéry a interiéry.

 

Z technického hlediska se v podstatě jedná o speciálně připravenou konstrukci, která je připevněna na nosnou zeď. Dnes už existuje více pěstebních systémů, které jsou aplikovány v dané konstrukci a v ní jsou vsazeny jednotlivé rostliny. Je to velice zajímavý a luxusní designový prvek, který oživí jakýkoli interiér a dodá mu na reprezentativním vzhledu. Díky mnoho možným kombinacím rostlin lze vytvářet obrazce, které jsou tvořeny různými barvami, strukturami a texturami rostlin. A stejně tak, jako klasické pokojové rostliny napomáhají zlepšit prostředí interiéru, i zelené stěny mají stejnou funkci – čistí a zvlhčují vzduch, podporují dobrou náladu, navozují pocit pohody a uklidnění, s čímž se samozřejmě pojí i zvýšená produktivita práce.